کودک نوجوان
نوجوان

کودک، بالغ می شود و نوجوانی آغاز! نیاز های یک نوجوان پیچیده و زیاد هستند. در نوجوانی بازی کردن خود را به صورت فعالیت های تفریحی و ورزشی و گذران وقت با همسالان نشان می دهد. نوجوان نیاز دارد تا به همراه همسالان خود فعالیت هایی را انجام دهد. همچنین نوجوان به دیدن فیلم، برنامه های تلوزیون و مطالعه ی کتاب و گوش دادن به موسیقی علاقه مند می شود.رشد جسمانی
بلوغ مهمترین موضوع رشد جسمانی است
رشد شناختی
با استدلال کردن با مسائل رو برو می شودبازی در نوجوانی :

نوجوان بازی با دوستان خود را دوست دارد و از آن لذت و استفاده می برد پس اسباب بازی هایی برای نوجوانان مناسب تر هستند که امکان بازی دو یا چند نفره را برای او فراهم کنند. یکی از امکانات مهمی که می توان در اختیار نوجوان قرار داد این است که فیلم های خوب، کتاب های جذاب و موسیقی های علمی و هنرمندانه در اختیار او قرار داد. بازی دوره ی نوجوانی تفریح نامیده می شود و این تفریح کنش های متنوعی را برای نوجوان به همراه دارد. یکی از نیاز های مهم دوره ی نوجوانی نیاز به شناخت خود، درک بهتر از خود و رسیدن به مرحله ی خود آگاهی است.

ابزار ها و امکاناتی که این مسیر را برای نوجوان هموار تر کند به او کمک می کنند.ابزار های هنری، حتی دفترچه ی خاطرات.
هر کودکی به روش و زمان منحصر به فرد خود به توانایی های رشد و توسعه دست پیدا می کند. موارد ذکر شده در این وب سایت تنها به عنوان یک راهنما ارایه شده است. در صورت داشتن هرگونه سوال لطفا با مشاور کودک خود تماس بگیرید.
انواع اسباب بازی مناسب این گروه


رشد جسمانی در دوره ی نوجوانی وارد مرحله ی بسیار مهم، حساس و همراه با تغییرات سریع می شود. نوجوان در این سن، ابتدا متوجه تغییرات در رشد عضلات و استخوان ها  و گاهی ناهماهنگی در رشد بعضی قسمت های بدن نسبت به سایر قسمت ها می شود. در طول تمام این تغییرات همچنان فرد نوجوان نیاز به فعالیت های حرکتی، بازی های حرکتی و تحرک دارد تا هم به لحاظ هیجانی با این تغییرات بهتر کنار بیاید و هم در این دوره ی حساس رشدی فرم بدنی بهتری پیدا کند. 

وسایل بازی و تفریحی که در این قسمت معرفی میشوند برای انجام بازی های حرکتی و فعالانه برای نوجوانان عزیز مناسب می باشند. 

رشد شناختی در دوره ی نوجوانی به مرحله ای می رسد که نوجوان می تواند در برخورد با یک موقعیت، شرایط فعلی را کنار بگذارد و امکانات دیگری را درنظر بگیرد. نوجوان درمورد سبک های دیگر زندگی فکر می کند و به امکاناتی که با واقعیات هم خوانی ندارد نیز متوسل می شود. او می تواند خود را ازدنیای واقعی جدا کند ودر مورد مسائل خیالی و فرضی بحث کند. به عنوان مثال نوجوان می تواند در مورد این جمله که "اگر آسمان قرمز بود چه می شد؟" نظر پردازی کند.

در این دوره ذهن نوجوان تشنه ی این است که با مسائل تخیلی دست و پنجه نرم کند و در بازی هایی که قدرت تخیل و انعطاف پذیری ذهن او را برای پیدا کردن راههای جدید به چالش می کشند درگیر شود.

وسایل بازی ای که برای نوجوانان در حیطه ی رشد شناختی توصیه می شوند دارای چنین خخصوصیاتی هستند و هم ذهن نوجوان را آماده می کنند و هم مهارت های او را در این موارد افزایش می دهند.

اسباب بازی های مناسب : لگو

در نوجوانی دامنه ی روابط اجتماعی فرد افزایش می یابد. یکی از مهمترین مسائل دوره ی نوجوانی توانایی سازگار شدن با شرایط جدیدی است که ممکن است هر روز در زندگی فرد پیش بیاید. کسب استقلال، دریافت احترام، پیدا کردن دوست و برقراری روابط صمیمانه با دوستان و داشتن تعریف مشخصی از خود که همان هویت یابی است از مهمترین مسائل دوران نوجوانی است. بازی ها و فعالیت های مختلف می توانند به نوجوان کمک کنند تا علاوه بر لذت بردن و سرگرمی احساس توانمندی، ارتباط با دوستان و همبازی ها را تجربه کند و مهارت های سازگاری پایه را در فعالیت های گوناگون تمرین کند.

بازی ها و وسایل بازی ای که امکان بازی های دو یا چند نفره را فراهم می کنند و یا بازی هایی که برای برون ریزی هیجانات مفید هستند برای نوجوانان مفید و دوست داشتنی هستند.


اسباب بازی مناسب گروه سنی: