کودک ٢ تا ٣ ساله
٢ تا ٣ ساله
خانه > بازی ویادگیری > ٢ تا ٣ ساله

دو سالگی سن فوق العاده مهمی است! مسائل حساسی در این سن حضور دارند؛ از شیر گرفتن کودک و از پوشک گرفتن. که مهمترین نقاط رشد همه جانبه ی کودک هستند. کودک در هر کاری نیاز به استقلال دارد. گاهی به حرف او گوش کنید و بگذارید او تعیین کننده باشد. او یک فرد منحصر به فرد و دارای قدرت است.رشد جسمانی
می پرد، از وسایل بالا می رود و مهارت حرکتی ظریف برای بستن کفش و استفاده از قاشق را دارد
رشد شناختی
کودک می تواند به اشیا و حوادثی که الان حضور ندارند فکر کند، کاری که قبلا نمی توانست!کودک در این سن چگونه بازی می کند؟

مهارت های مربوط به عضلات درشت رشد می کنند و بازی های کودک مربوط به این مهارت های هستند: اسباب بازی های هل دادنی و کشیدنی و سوار شدنی. کودک از انگشتانش بهتر در بازی استفاده می کند.

رنگ های انگشتی، شن بازی و بازی هایی با این ویژگی ها برای کودک مناسب هستند. کودک مداد در دست می گیرد و خط خطی می کند و یا اگر آموزش ببینید می تواند اشکال معنادار بکشد. کودک با توپ به صورت ماهرانه ای بازی می کند. می تواند توپ را به خوبی شوت بزند.

می تواند در بازی هایش، اسباب بازی ها را به خوبی طبقه بندی کند. زرد ها کنار هم، قرمز ها یک طرف و ... کودک بازی های تخیلی با عروسک ها و وسایل خانه می کند.
هر کودکی به روش و زمان منحصر به فرد خود به توانایی های رشد و توسعه دست پیدا می کند. موارد ذکر شده در این وب سایت تنها به عنوان یک راهنما ارایه شده است. در صورت داشتن هرگونه سوال لطفا با مشاور کودک خود تماس بگیرید.
انواع اسباب بازی مناسب این گروه


مهارت های حرکتی ظریف و دقیق، عامل مهمی در مهارت های دستی کودکان هستند. کودکان برای خوب نوشتن و مداد در دست گرفتن و همه ی کارهای مهم دیگری که در طول زندگی انجام می دهند نیاز به ماهر شدن در مهارت های دستی دارند.

 این مهارت ها در طول دوران کودکی و در بازی های روزمره به وجود می آیند و رشد می کنند. 
شاید بزرگسالان زیادی را دیده باشید که نمی توانند کار های ظریف را انجام دهند. مثل فردی که نمی تواند وسایل خودش را (که نیاز به تعمیرات اساسی ندارند) دستکاری و تعمیر کند، فردی که حتی نمی تواند به خوبی اتاق، خانه و یا محل زندگی خود را تمیز  کند و بسیاری مثال های دیگر که یا به طور حتم دیده و یا شنیده اید و یا احتمالا خودتان هم با آن درگیر باشید.

این افراد مهارت های حرکتی خام و غیر ماهرانه ای دارند. مهارت هایی که خیلی ساده در کودکی قابل ایجاد و پرورش هستند.
بنابراین باید ضرورت تلاش و کمک به کودک برای کسب مهارت های حرکتی ظریف را متوجه شده باشد.

.
رشد و آموزش در سالهای کودک در همه ی حیطه ها و نه فقط در مورد رشد حرکتی ظریف کودکان، موجب یادگیری بیشتر و موفقیت کودک در همه ی حیطه های زندگی اش خواهد شد.

 کودکان جستجوگر و تلاشگر اند و با در اختیار داشتن اسباب بازی ها و  لوازم مناسب خودشان برای رشد خود اقدام می کنند.

اسباب بازی هایی که در این دسته پیشنهاد می گردد، علاوه بر سایر فوایدی که دارند، به ایجاد و پرورش مهارت های حرکتی ظریف در کودکان کمک زیادی می کند.

 هماهنگی چشم و دست مهارتی است که به کنترل هماهنگ حرکت چشم و حرکت دست، و نیز پردازش اطلاعات دیداری به منظور هدایت دست برای دستیابی و گرفتن اشیاء اطلاق می شود.


 در واقع این مهارت هماهنگی حرکت چشم و دست برای انجام یک کار خاص است. این مهارت به ویژه برای ورزشکاران، هنرمندان (به ویژه نوازندگان)، افرادی که بازی کامپیوتری می کنند و تایپیست‌ها بسیار اهمیت دارد.

اما خیلی پیش از آن، این مهارت برای انجام بازی دقیق اهمیت دارد. چرا که کودک در بازی آموزش هایی برای آینده میبیند. قوی شدن اتصالات مغزی و پیامرسان های چشم و دست هوش عمومی کودک را افزایش خواهد داد.


 در این سن این اسباب بازی ها، به شرط استفاده ی صحیح می توانند در این امر به کودک کمک کنند.

دریانورد،مجسمه ساز، هنرمند تجسمی، مخترع، کاشف، معمار، طراح داخلی، مکانیک، مهندس همه دارای هوش دیداری - فضایی بالایی هستند.


 علاوه بر اینکه هر کودک دارای توانایی های ذاتی خاصی می باشد اما والدین هم می توانند با در اختیار گذاشتن وسایل مناسب و تشویق های هدفمند به پیشرفت مهارت های ذاتی کودک کمک زیادی بکنند. در نوزادی باید کودک را در معرض دیدن انواع تصاویر و منظره ها قرار داد. کتابجه هایی که برای تقویت هوش نوزادان هستند برای پرورش این هوش مناسب هستند. نقاشی و طراحی کردن روشی است که مستقیما بر پرورش این هوش تاثیر می گذارد.

.

* رانندگی کردن ماهرانه و توانایی تشخیص فواصل و مسیر های مناسب در بزرگسالی نیازمند هوش فضایی بالاست. به این ترتیب اسباب بازی هایی که رانندگی کردن و مسیر یابی را در خود دارند مثل ماشین شارژی ها و دوچرخه و ... هم به تقویت این هوش از کودکی کمک می کنند.

 اسباب بازی هایی که دارای تصاویر و نقشه هستند و اصطلاحا بازی های استراتژیک نامیده می شوند به آزمون کردن و پرورش دادن این هوش می پردازند. سعی کنید وقتی کودک دارد پازل بازی می کند راه حل ها را در اختیار او قرار ندهید. به همین ترتیب در مورد سایر بازی های کودک باید صبور باشید تا کودک بتواند خودش تلاش کرده و به منطق روابطی که در بازی است دست پیدا کند.

 بخشی از اسباب بازی هایی که می توانند به شما این فرصت را بدهند تا هوش دیداری فضایی کودک را به چشم ببینید و آن را پرورش دهید را در اسباب بازی های این گروه ببینید.

فکر میکنید چند نفر از افرادی که این متن را میخوانند به احساسی که همین حالا دارند آگاهی دارند. راستی شما میتوانید بگویید که دقیقا چه احساسی دارید؟


 ناراحت هستید؟خوشحالید؟ از اتفاقی و یا از کسی عصبانی هستید؟ برای کاری که دیروز انجام دادید احساس شرمندگی میکنید؟ نگران و مضطربید؟


 اولین قدم برای آنکه ما به احساساتمان رسیدگی کنیم و بتوانیم احساساتمان را در جای مناسب و به شیوه ی بالغانه بروز بدهیم، این است که آن را بشناسیم.
شاید تعداد زیادی از ما در شناخت احساسی که در خود داریم دچار ضعف باشیم. این مهارت بابد در کودک تقویت شود.

 

سعی داشته باشید کودک را از احساساتی که دارد آگاه کنید.کودکان ساده تر از ما این مهارت را به دست می آورند. در جریان بازی با عروسک ها و تصویر از کودک بخواهید که احساسات عروسک ها را در موقعیت های گوناگون حدس بزند.


در نمایش هایی که با کمک عروسک های انگشتی و یا سایر وسایل بازی می کنید به مسئله ی احساسات بپزدازید. تا بتوانید در سنین بالاتر گام های بعدی مهارت خودگردانی عواطف را به همراه کودک بر داریداسباب بازی مناسب گروه سنی: